2011 02 20 – Lietuviai siūlo įsteigti Pirmojo pasaulinio karo paminklų restauravimo centrą Kaliningrade

regnumLietuvos visuomeninė organizacija „Karo paveldo institutas“ kreipėsi į Kaliningrado srities valdžią su iniciatyva sukurti Kalinigrade archyvų tyrinėjimo ir restauravimo centrą Rusijos karių, žuvusių Pirmojo pasaulinio karo metu, atminimo išsaugojimui. Apie tai šiandien, vasario 20 dieną, IA REGNUM korespondentui papasakojo „Karo paveldo instituto“ vadovas Jurijus Trakšelis, kuris nesenai aptarė šią temą su Kaliningrado srities vice-pirmininku Sergejumi Bučelniku.

Naujas projektas numato Pirmo pasaulinio karo paminklų ir memorialinių karių kapinių, esančių šiaurės rytų Lenkijos, šiaurinės Baltarusijos dalies, Kaliningrado srities, o taip pat Lietuvos, Latvijos ir Estijos teritorijose, elektroninės duomenų bazės, o vėliau ir katalogų sukūrimą.

Vėliau „Karo paveldo institutas“ pasiruošęs atlikti paminklų karių šlovei restauravimo darbus ir kiekvienam regionui, kur bus atliekami darbai, išleisti knygas „Šventosios vietos“. Dėl šios priežasties Lietuvos visuomeninės oganizacijos vadovas siūlo Kaliningade atidaryti memorialinių plokščių gamybos bazę. IA REGNUM pašnekovas mano, kad memorialinių plokščių tiekimas iš Kalinigrado srities į Pabaltijo šalis leis sutaupyti daugiau kaip 20% finansinių išlaidų, nes tokiu būdu plokštės nebus apmokestinamos PVM.

Jurijus Trakšelis siūlo realizuoti projektą su Rusijos stačiatikių cerkvės pagalba.

„Bendrai Kaliningrado srities vice-pirmininkas teigiamai sureagavo į mūsų pasiūlymą, – komentavo Trakšelis susitikimą su Kaliningrado valdžia. – Mes susitarėme dėl pakartotinio susitikimo kovo pradžioje su Svetlana Kondratjeva, Kaliningrado srities kultūros ministre, tada aptarsime projektą detaliai.“

IA REGNUM pažyma. 1939 metų duomenimis Rytų Prusijoje buvo 2200 Pirmo pasaulinio karo laikų kapų, kuriuose palaidota apie 61.200 karių ir karininkų, tarp jų 27.860 vokiečių ir 32.540 rusų. Šiai dienai Kaliningrado srityje geriausiai išsilaikė Pirmo pasaulinio karo herojų kapinės prie miestelio Kubanovka, Gusevo rajone (buvęs Brakupënen). Centre pastatytas didžiulis granito akmuo, kuriame iškalti žodiai vokiečių kalba: „Sie starben für ihr Vaterland“ („Jie žuvo savo tėvynės vardan“). Čia palaidoti 199 rusai ir 115 vokiečių.