2011 03 17 – Žuvusiųjų atminimui, gyvųjų vardan

kr_zvezdaRusijos Federacijos Prezidento įsakymu Rusijos Federacijos gynybos Ministerija kartu su saugumo problemų mokslinių tyrimų rėmimo Fondu „Nauka-XXI“ 2011 m. birželio 22-23 dienomis surengs Tarptautinę parodą „Memorial-2011“, skirtą tarpvalstybinių susitarimų dėl karių kapinių įvykdymui.

Nesenai įvyko saugumo problemų mokslinių tyrimų rėmimo Fondo „Nauka-XXI“ pirmojo vice-prezidento Viktoro Buslovskio ir Lietuvos visuomeninės organizacijos „Karo paveldo institutas“ direktoriaus Jurijaus Trakšelio susitikimas. Ši organizacija parodė norą dalyvauti Tarptautinėje parodoje „Memorial-2011“, kurios metu planuoja supažindinti lankytojus ne tik su tarybinių karių kapinių Lietuvos teritorijoje atstatymo darbų rezultatais, bet ir pademonstruoti unikalius, mažai žinomus pirmųjų karo dienų dokumentus.

Oficialios informacijos duomenimis Lietuvoje palaidota daugiau nei 80 tūkstančių tarybinių karių ir daugiau kaip 200 tūkstančių konclagerių belaisvių.

Kultūros paveldo Deprtamentas prie Kultūros ministerijos nuo 2009 metų neišduoda leidimų atlikti Didžiojo Tėvynės karo karių kapinių atstatymo, remonto arba restauravimo darbų. Be to, šis draudžiamasis aktas liečia tik Rusijos pusę, nes, pavyzdžiui, vokiečių karių kapinės yra idealios būklės ir atidžiai prižiūrimos. Lietuvoje šį neteisybė paaiškinama paprastai: tarp mūsų šalių nėra jokio susitarimo dėl žuvusių karių atminimo įamžinimo ir kapinių statuso.

Palaikomas Rusijos Federacijos Ambasados Lietuvos Respublikoje ir Rusijos gynybos Ministerijos „Karo paveldo institutas“ jau daugiau kaip 10 metų ugdo Lietuvos rusakalbio jaunimo patriotiškumą, teikia visapusišką pagalbą Pabaltijo veteranų judėjimui ir, svarbiausia, nekreipiant dėmesio į kliūtis, kiekvieną dieną prisideda prie Rusijos karių kapinių atstatymo. Šios visuomeninės organizacijos atstovai renka ir apibendrina informaciją, prižiūri ir restauruoja tarybinių karių, žuvusių Lietuvos teritorijoje Didžiojo Tėvynės karo metu, kapines. Kartais labai rizikuojant, neretai savo lėšomis jie atlieka tarybinių karinių memorialinių kompleksų ir karių kapinių, išmėtytų po visą Lietuvos teritoriją, remonto darbus. Be to, jie aktyviai kovoja su Lietuvos valdžios ketinimais perkelti karių kapines iš miestų į civilines kapines, kad atlaisvinti vietą naujiems statiniams ir tuo pačiu metu pašalinti iš akių priminimus apie tarybinius „okupantus“!..

„Karo paveldo institutas“ – įvairiapusiška organizacija, turinti plačius interesus, – pažymi Jurijus Trakšelis. – Be kitų dalykų, mes taip pat atliekame karo istorijos paieškas. Šių darbų rezultatu tapo atminimo knyga, albumas „Lietuva atsimena“ (tarybinių karių kapinių ir atmintinų vietų Lietuvos Respublikoje katalogas), dokumentinis filmas „Rusiškas getas“ apie Panerių koncentracijos lagerį, kuriame iki 1944 metų buvo laikomos tarybinių karininkų žmonos su vaikais. Šis siaubingas Didžiojo Tėvynės karo istorijos puslapis mažai žinomas, bet nusipelno mūsų dėmesio, amžino atminimo ir gedėjimo!“

Po susitikimo buvo išvystyta vieninga pozicija ir supratimas dėl „Karo paveldo instituto“ ekspozicijos Tarptautinėje parodoje „Memorial-2011“ formavimo.

Marina ELISEEVA, “Krasnaja zvezda”